Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi
Tıp Merkezimizin KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü'ne başvuran hastaların; poliklinik ve günübirlik yatarak tedavileri gerçekleştirilmektedir. Poliklinik, laboratuvar, radyolojik tetkikler ve odiyolojik tetkikler sonrası hastalarımızın merkezimizde tanısı koyulup tedaviye geçilmektedir.
KBB muayene odaları klasik muayene gereçlerinin yanı sıra endoskopik muayenelere de olanak veren endovizyon sistemi ile donatılmıştır.Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları polikliniğinde, hasta muayenesi standart olarak video-endoskopik sistemle yapılmaktadır. Kullanılan yumuşak endoskoplar sayesinde horlama, solunum güçlüğü, ses kısıklığı, tekrarlayan solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarının nedenleri daha kolay saptanabilmektedir. Özellikle çocuk hastaların muayeneleri daha rahat yapılabilmekte, ayrıca gırtlak ve geniz bölgesi gibi doğrudan muayenesi mümkün olmayan bölgeler rahatça gözlenebilmektedir.

Kulak Burun Boğaz;

 • baş dönmesi
 • kulak çınlaması
 • burun kemiği eğriliği (septoplasti)
 • burun şekil bozukluğu (rinoplasti)
 • horlama cerrahisi
 • endoskopik sinüs cerrahisi
 • Erişkin Ve Çocuk Bademcik Ameliyatları
 • geniz eti ameliyatları
 • radyofrekans konka cerrahisi
 • kepçe kulak ameliyatları
 • gribal enfeksiyonların tedavilerini
uygulayan branştır.

En çok uygulanan yöntemler;
 • Horlama cerrahisi(yumuşak damak ve küçük dile radyofrekans)
 • Radyofrekans yöntemi ile bademcik ameliyatı( bıçak ve dikiş kullanmadan yapılan bir operasyon)
 • Endoskopik Sinüs Cerrahisi
 • Kepçe kulak estetiği
 • Burun estetiği
 • Allerjik rinit ve vertigo tedavisi
Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Baş ve Boyun Cerrahisi Kliniğinde günümüz koşullarını takip eden modern tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

# Kulak Hastalıkları

Dış Kulak Yolu ve Kulak Kepçesi Hastalıkları:
Kulak kiri, dış kulak yolu iltihabı, dış kulak yolu kitle ve tümörleri, kulak kepçesi kitleleri. v.b. gibi hastalıklar tedavi edilebilmektedir.

Orta Kulak Hastalıkları:
Akut orta kulak iltihapları, orta kulakta sıvı birikmeleri ve cerrahi tedavileri, kronik orta kulak iltihapları operasyonları ve kulak zarı deliği operasyonları, orta kulak tümörleri ve cerrahisi tedavileri yapılmaktadır.

İç Kulak Hastalıkları:
İşitme kayıpları ve tedavileri, baş dönmesi nedenleri ve tedavileri yapılabilmektedir. Ameliyathanemizde kullandığımız üst model mikroskop cihazımız ile kulak zarı ameliyatları,kulağa tüp takılması ameliyatları, kronik orta kulak ve kolesteatom cerrahileri yapılabilmektedir.

# Burun ve Sinüs Hastalıkları

Burun Eğriliği ve Cerrahisi:
Kapalı ve açık tekniklerle burun eğrili cerrahisi septoplasti operasyonu ve estetik ve fonksiyonel amaçlı septorinoplasti operasyonları rutinde en sık yapılan ameliyatlarımızdandır.

Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi:
Konka hipertrofisi adı verdiğimiz burun eti büyümesi ameliyathanemizde bulunan radyofrekans cihazımız ile tedavi edilebilmektedir.

Sinüs Hastalıkları ve Tedavisi:
Akut sinüzitte uygun medikal tedavi uzman hekimlerimizce sağlanmaktadır. Kronik sinüzit tedavisinde uygulanan Endoskopik Sinüs Cerrahisi ameliyathanemiz koşullarında gelişmiş endovizyon sistemlerimiz ve açılı endoskoplarımızla sıklıkla yapılan operasyonlarımızdandır.

# Boğaz Hastalıkları

Bademcik ve Geniz Eti Problemleri:
KBB pratiğinde en sık görülen geniz eti ve bademcik hastalıkları tedavisi ve cerrahisi hastanemizde uzman hekimlerimizce başarı ile yapılabilmektedir. Bademcik ameliyatında kullanılan farklı teknikler ameliyathane koşullarımızda uygun hastalara yapılabilmektedir.

Ses Hastalıkları:
Günlük iletişimimizi sağlayan sesimizin problemleri ve hastalıklarının tedavisi başarı ile yapılabilmektedir.

# Baş ve Boyun Cerrahisi

Gırtlak Hastalıkları ve Tedavisi:
Toplumda giderek artan sıklıkta ortaya çıkmakta olan gırtlak (larenks) hastalıkları tedavisi hastanemizde başarı ile yapılabilmektedir. Larenks tümörü tedavisinde uygulanan kapalı ve açık cerrahiler uygun hastaya göre yapılabilmektedir.

Boyun Kitleleri ve Tedavisi:
Boynun anatomik lokalizasyonuna göre ortaya çıkan kitlelerin nedeninin araştırılması ve cerrahi tedavisi servisimizde yapılabilmektedir.

Dudak ve Oral Kavite Tümörleri:
Sigara nedeni ile toplumda sık görülen dudak ve oral kavite tümörlerinin tedavisi hastanemizde yapılabilmektedir.

Tükrük Bezi Hastalıkları:
Major tükrük bezleri olarak adlandırılan parotis ve submandibuler glanda ait kitle ve tümörlerinin tedavisi hastanemizde yapılabilmektedir. Hastalarımızın isteğine göre yüz sinirini gösteren moniötrizasyon yöntemi hastanemiz koşullarında yapılabilmektedir.

# Facial Plastik Cerrahi Uygulamaları
Servisimizde yaş sınırlaması olmadan Kepçe Kulak Cerrahisi ve diğer kulak kepçesi cerrahileri başarı ile yapılmaktadır. Rutin pratiğimizde en sık yaptığımız Fonksiyonel ve Estetik Septorinoplasti operasyonu servisimizde uzman hekimlerimiz ve hasta görüşmelerimiz sonucunda karar verilip yapılabilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak botox ve dolgu uygulamaları yapılabilmektedir.

 
KBB rahatsızlıklarının önlenmesi ya da geciktirilmesini sağlayabilecek öneriler:
 • Tozlu, ağır kokulu, hava kirliliği mevcut ortamlarda bulunulmamalı.
 • Sigara kullanılmamalı.
 • Aşırı kafein içeren içecekler tüketilmemeli.
 • Düzenli KBB kontrolü yaptırılmalı.


(Alıntıdır. Tanı değil, bilgilendirme amaçlı komulmuştur.)