Bağımlılık Çeşitleri

Ürün Kategorileri

Bağımlılık Çeşitleri
Geri Dön

Bağımlılık Çeşitleri Fizyolojik Ve Psikolojik Bağımlılık Olarak İkiye Ayrılır.
1-FİZİKSEL BAĞIMLILIK: Maddenin varlığına karşı duyulan fiziksel bir ihtiyaçtır. Madde vücuda alınmadığı takdirde bulantı, kusma, terleme, titreme ve üşüme gibi olumsuz belirtiler ortaya çıkabilir.
2-PSİKOLOJİK BAĞIMLILIK: Maddeye alışma, arzu etme, onsuz yapamayacağına inanma halidir. Madde alınmadığı taktirde anksiyete, sinir gibi psikolojik belirtiler ortaya çıkabilir.
Fizyolojik (fiziksel) bağımlılık ve psikolojik bağımlılık kişide aynı anda görülebilir ve fizyolojik bağımlılığın tedavisi, psikolojik bağımlılığa oranla daha kolaydır çünkü psikolojik bağımlılıktan kurtulma kişinin isteğine bağlıdır ve uzun terapi süreci gerektirir.

BAĞIMLILIK ÇEŞİTLERİ
1-ALKOL BAĞIMLILIĞI: Kişinin alkol tüketimi, sosyal içici düzeyindeyse ve bazen iş, aile ve sosyal çevresine zarar verecek boyutta olsa bile buna bağımlılık denemez. Bağımlılık oluşması için kişinin alkol tüketimini alması gereken dozun üstünde alması gerekir. Bağımlılık tanımı, hem düzenli olarak yüksek dozda alkol tüketimi, hem de dipsomani (belirli bir süre ara verdikten sonra tekrar yüksek dozda alkol tüketimine başlamak) için geçerlidir.
2-SİGARA (NİKOTİN) BAĞIMLILIĞI: Sigara bağımlılık çeşitleri sıralamasında dünyada birinci sıradadır. Sigara içinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunur ve bu maddeler kalp ve damar hatalıkları, cilt sararması gibi etkilerinin yanı sıra lösemi, akciğer, dudak ve ağız, pankreas, rahim ağzı (serviks uteri), böbrek, yemek borusu, gırtlak, burun sinüsleri gibi kanser çeşitlerine neden olur. Sigarayı her gün düzenli olarak yüksek dozda tüketen kişilere sigara bağımlısı denir ve esas bağımlılık yapan madde nikotindir.

3-OPİYAT (EROİN) BAĞIMLILIĞI: Eroin bağımlılığı, bağımlılık çeşitleri içinde en korkutucu olanıdır. Afyondan elde edilen ve genellikte burun yoluyla tüketilen maddeye eroin denir. Bir-iki hafta düzenli olarak kullanıldığında kişi bağımlı olur ve bu durum duyarlılık durumuna göre değişebilir. Hareketlerde ve konuşmalarda yavaşlama, sıcaklık hissi, uyuşukluk, rahatlama, göz bebeklerin küçülmesi, yüzde kızarıklık gibi olumsuz sonuçları vardır. Kişi genellikle rahatlamak, ağrının azalması ve uyuşukluk hissi için kullanır. Yüksek dozlarda alındığında ölüme yol açar (altın vuruş).

4-ESRAR (MARİJUANA) BAĞIMLILIĞI: Esrar, kenevir bitkisinden elde edilir ve genellikle sigara gibi sarılarak içilir. Bağımlılık çeşitleri içinde sigara ile birlikte alındığında 30 dakika gibi bir sürede etki eder ve etkisi 3-4 saat sürer (kısa vadeli etki). Ağızdan alındığında ise daha az ve geç etki eder ve 12 saat etkisi sürer. Yüksek derecede haz verir, bellek sorunları , kalp hızında artış, anksiyete, panik atak ve paranoya gibi olumsuz etkileri vardır.
 
5-İNTERNET BAĞIMLILIĞI: Teknoloji ilerledikçe, internet hayatımızın bir parçası haline geldi. İnternetin, hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra yeni bilgiler edinme ve sosyalleşme gibi pozitif yönleri göz ardı edilemez fakat özellikle gençleri tehdit eden internetin olumsuz yönleri, insanları bağımlı hale getirdi. Günlük rutin ihtiyaçları, sorumlulukları, sosyal yaşamı, ve fiziksel ihtiyaçları göz ardı ederek, interneti gereksinimden fazla kullanan insanlara internet bağımlısı denebilir. Gereğinden fazla zaman harcama, rutin ihtiyaçları yerine getirmeden, aile ve sosyal yaşamı ihmal ederek kendinden ödün verme bir takım psikolojik ve fiziksel hastalıklara yol açmaktadır. Uyku bozukluğu, aile içi huzursuzluk, depresyon, anksiyete, panik atak, göz hastalıkları, bel ağrısı gibi hastalıklar bunların başında sıralanabilir.
 
6-KOKAİN BAĞIMLILIĞI: Etkisi hemen elde edilen bir maddedir ve kısa sürede biter. Bağımlılık çeşitleri içinde en tehlikeli maddeler arasındadır. Bu yüzden etkisinin devam etmesi için kişi düzenli olarak maddeyi kullanmaya devam eder ve böylece bağımlı hale gelir. Deri altından veya burunla soluma gibi yöntemlerle alınabilir. Kokain, öfori (neşe), kendini iyi hissetme, uyku ve açlık hislerinde azalma gibi nedenlerde kullanılır ve bırakılması durumunda yoksunluk belirtileri (kusma, huzursuzluk, titreme, üşüme, anksiyete) kişiyi kokaini tekrar kullanmaya iter. Kullanılması durumunda ise uykusuzluk, halsizlik, saldırganlık, paranoid belirtiler, göz bebeklerinde büyüme, solunum sıkıntısı, kalp ritmi bozukluğu, halüsinasyonlar gibi olumsuz etkiler ortaya çıkar.
 
7-EXTACY BAĞIMLILIĞI: 
Genellikte tablet ve kapsül şeklinde satılır. Uyarıcıdır ve enerji artışı, karşı cinse aşırı istek, algıda artış gibi etkileri vardır. Kalp ritmi bozukluğuna, vücutta aşırı ısıya, kas ve motor koordinasyonu bozukluğuna, böbreklerde hasara neden olur.
 
8-KAFEİN BAĞIMLILIĞI: Diğer bağımlılık yapan maddeler gibi kafein, özellikle çay, kahve, çikolata ve kola gibi yiyecek ve içecekler de fazla tüketildiğinde sağlığa zararlıdır. Kafeinin, uyku ihtiyacını azaltma, dikkati toparlama gibi etkilerinden dolayı tüketim oranı çok yüksektir fakat bu tüketim aşırıya kaçtığı zaman ve alınmadığı taktirde huzursuzluk, dikkat eksikliği, uyku ihtiyacı, baş ağrısı, gibi psikolojik ve fizyolojik belirtiler ortaya çıkabilir.
 
9-UÇUCU MADDE BAĞIMLILIĞI: Tiner, bali, oje, saç spreyi, çakmak gazı, aseton vs. gibi uçucu maddelerin koklanması ve bunu sürekli yapma, bundan haz alma isteğine uçucu madde bağımlılığı denir. Düşük dozda soluma dahi bilinç ve duyu kaybına yol açar. Yüksek dozlarda alındığında ise madde akciğer ile yer değiştirir ve solunum yetmezliğinden ölüme yol açar.
 
10-İNSAN BAĞIMLILIĞI: Bağımlılık ve bağlılık arasında ciddi bir fark vardır. Kişi bir insanın ona zarar verdiğini bile bile, onsuz yapamayacağına, hayatının onsuz anlamsız olduğuna inandığı için ondan ayrılamaz. Ayrılsa bile tekrar tekrar birleşir ve yaptığı her işte ondan destek, yardım, beğenilme arzusu bekler, kendi başına bir şeyler üretemez, başaramaz ve kendini güvensiz hisseder. Bağlılıktan öte, kişiye bağımlı olmaktır.
 
11-YEME BAĞIMLILIĞI: 
Yeme bağımlılığı, kişinin beden imajını beğenmemesine ve yemek yedikten sonra pişman olup rahatsızlık duymasına rağmen yemek yemenin önüne geçememesidir. Yemek yemeyi mutluyken, üzgünken veya stresliyken, her durumda sürdürmesidir. Patolojik yeme bozukluğu adı verilir.
 
12-SEKS BAĞIMLILIĞI: 
Seks bağımlılığı, kişinin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için partnerinin kim olduğuna bakmaksızın sürekli, kontrolü elden kaybederek cinsel içerikli aktivitelerde bulunmasıdır. Geçici olarak haz duyabilir fakat bu hazzı yinelemek için bir kısır döngü içerisinde aynı cinsel içerikli aktiviteleri tatmin olmak için yineler fakat kısa süreli tatminden fazlası değildir.
 
13-SPOR BAĞIMLILIĞI: Haftada beş günden fazla, vücuda zarar verecek kadar aşırı spor yapmak kişiyi spora bağımlı hale getirebiliyor. Kişi, spor yapmadığı zaman kendini suçlu hissedebiliyor, yaptığı sporu hiçbir zaman yeterli bulmuyor hatta agresyon, depresyon ve uyku bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Kişi, spora bağımlı olduğu için ailesini, işini hatta kişisel ihtiyaçlarını göz ardı edebiliyor.
 
14-KUMAR BAĞIMLILIĞI: Kişi, kumar oynamanın kendisine, ailesine, iş hayatına zarar verdiğini bile bile kumar oynamaktan vazgeçemez. Maddi gücü olmasa dahi ve kaybedeceğini bile bile bu davranışı kontrol edemez ve önüne geçemez çünkü patolojik kumar bağımlılığı bir dürtü kontrol bozukluğudur. Kumar bağımlıları, bütün zamanını kumar oynayarak geçirirler ve sonunda kazanıp kazanmamak için değil, bu davranışı kontrol edemedikleri için oynamaya devam ederler.