Kulak Çınlaması Neden Olur?

Ürün Kategorileri

Kulak Çınlaması Neden Olur?
Geri Dön

İnnitus, yani kulak çınlaması bir hastalık değildir. İşitme sisteminde olan başka bir sorunun yansıması olarak tanımlanabilir.
Kulak çınlamasının en yaygın nedeni işitme kaybıdır. İşitme kaybı yaşa bağlı olarak gelişebilir ya da kulak travması (gürültü, ilaçlar, kimyasal maddeler vb.) kaynaklı olabilir. Böyle bir durumda duymamızı sağlayan kulağın koklea kısmının (iç kulak – salyangoz) duymadan sorumlu hücreleri zarar görmektedir. Güncel teoriler şunu söylemektedir; “koklea beyne normal sinyaller göndermediği zaman, beyin karışık ve  normal ses sinyallerinin eksikliğini telafi etmeye çalışarak, kendi gürültüsünü yaratır, bu da kulak çınlaması (tinnitus) olarak tanımlanır.” Eğer tinnitusun nedeni aşırı gürültü, ilaç ya da kimyasal maddelerin yol açtığı bir kulak travması ise çınlama genelde her iki kulakta da gözlenir. Kulak enfeksiyonu ya da  aşırı kulak kiri gibi duymanızı kötüleştirecek herhangi bir neden kulak çınlamasını daha kötü hale getirmektedir.
İşitme sistemi 4 bölümden oluşmaktadır: Dış kulak, orta kulak, iç kulak ve beyin. Tinnitus (kulak çınlaması) bu bölümlerin herhangi birinden kaynaklanıyor olabilir.


Kulak çınlamasının (tinnitus) en sık rastlanan nedenleri şunlardır:

Orta kulakta ya da kulak zarında sıvı, enfeksiyon ya da bir hastalığın olması.
İç kulak işitme sinirlerinde hasar oluşması (genellikle yaşa bağlı olarak buradaki sinirler hasar görür).
Yüksek sese maruz kalmak. Bu durum işitme kaybına da yol açmaktadır. 
Doktor önerisi dışında sıklıkla aspirin, aminoglikozid antibiyotikler ve kinin içeren ilaçları kullanmak.
Meniere hastalığı, geçici işitme kaybı, baş dönmesi, kulak çınlaması, kulak tıkanmasına neden olabilir. Bu hastalık aslında kulakta başlı başına soruna yol açar, kulak çınlaması sadece bir belirtisidir.
Akustik nöroma olarak bilinen beyin tümörü. Bu tümör işitmeyi sağlayan sinir üzerinde gelişir ve subjektif (öznel) tinnutusa neden olur. Ender gözlenen bu durumda çınlama her iki kulakta değil genelde tek kulaktadır.
Objektif (nesnel) tinnitusun nedenlerini bulmak genelde daha kolaydır. Objektif tinnitus tipi olan; pulsalit tinnitus=nabız tinnitus, genellikle kan dolaşımıyla ya da kulak çevresinde normal ya da anormal kan damarları ile ilişkilidir. Pulsalit tinnitus nedenleri; gebelik, anemi (kan hücrelerinin eksikliği), aşırı aktif tiroid veya kulağa yakın kan damarlarında bulunan tümör olabilir. Ayrıca benign intrakranial hipertansiyon (BİH) denilen beyni çevreleyen sıvıdaki basınç artışı olarak tanımlanan hastalık nedeni ile ortaya çıkabilir.
Objektif tinnitus tipi olan tıklama tipi kulak çınlamasına çene eklemlerindeki sorunlar ya da kulak ve çevresindeki kaslardaki sorunlar neden olabilmektedir.
HASTA BİLGİLENDİRMEDİR
( Bu bilgiler Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Cerrahisi vakfı’ndan alınmıştır)