Nöropatik Ağrı

Ürün Kategorileri

Nöropatik Ağrı
Geri Dön

1. Nöropatik Ağrı Nedir?
Ağrı genellikle kaslarda incinme, kırık-çıkık, romatizmal hastalıklar gibi belirgin bir nedene bağlı ortaya çıkar. Oysa bazen sinir sisteminin kendisi de ağrıya neden olabilir. Sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda oluşan bu uzun süreli ağrıya nöropatik ağrı adı verilir.

Yakıcı, batıcı, bir şey saplanır ya da elektrik çarpar gibi olan ağrıların çoğu, tıp dilinde "nöropatik ağrı" olarak nitelenmektedir.
 


2. Nöropatik Ağrı Nasıl Belirti Verir?
Nöropatik ağrı, hastalar tarafından çeşitli şekillerde tanımlanabilir, örnek olarak "batıcı, delici, saplanıcı, yakıcı" tarzda gibi. Çok şiddetli olabilir, uzun süreli olabilir ve alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yanıt vermez. Nöropatik ağrı, diğer birçok ağrı tipinin aksine genellikle geceleri artar.

3. Nöropatik Ağrı Hayatımızı Nasıl Etkiler?
Nöropatik ağrı yaşamlarımızda fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal etkiler yaratır. Uzun süreli ağrı; uyku bozukluğuna, sosyal yaşamın aksamasına, depresyon ve gerginliğe yol açar. Ağrı, kişiden kişiye farklı derecede olabilir, hatta aynı kişide günün farklı saatlerinde farklı algılanabilmektedir. Ağrı çok şiddetli olabilir; öyle ki, bazı hastalar çalışamaz, hatta giyisilerin yarattığı yanma hissi nedeniyle giyinemez hale gelmektedir.

4. Nöropatik Ağrı Oluşumuna Yol Açan Durumlar Nelerdir?
Nöropatik ağrıya neden olan başlıca durumlar arasında diyabet yani şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, zona gib enfeksiyon hastalıkları, çeşitli damar hastalıkları, alkolizm, bazı nörolojik hastalıklar ve kanser yer alır. Bu gibi hastalıkları olan kişilerde uzun süreli ağrı ortaya çıktığında nöropatik ağrı olabileceği düşünülmektedir.

5. Nöropatik Ağrının Sıklığı Nedir?
Nöropatik ağrı genel olarak 1000 kişiden 15’inde ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığına bağlı nöropatik ağrı, gelişmiş ülkelerde en sık rastlanan nöropatik ağrı tipidir. Yeni tanı konan şeker hastalarının %8’inde bulunan nöropatik ağrının, uzun zamandır şeker hastası olan kişilerde %61 oranına kadar çıkabildiği saptanmıştır.

6. Nöropatik Ağrı Tanısı Nasıl Konur?
Nöropatik ağrının değerlendirilmesinde en güvenilir kanıt hastanın anlattıklarıdır. Nöropatik ağrı, sinir dağılımına uygun şekilde özel bir yerleşim sergiler, örneğin şeker hastalarında çorap, eldiven, tarzında ağrı oluşması tipiktir. Uzun süreli ağrı, batma, yanma, karıncalanma yakınmalarıyla doktora başvurduğunuzda, doktorunuz size ağrınızla ilgili birçok soru sorabilir ve muayneden sonra bazı tetkikler, kan tahlillerinin yanı sıra sinirlerde hasar olup olmadığını göstermek için yapılan EMG (elektromiyografi) gibi testleri içerebilir. Ayrıca hekiminiz ağrı seviyenizi ölçen kısa anketler de uygulayabilir.

7. Nöropatik Agrı Nasıl Tedavi Edilir?
Nöropatik ağrı tedavisi çok yönlü bir tedavidir, çeşitli ilaçlar kullanılabilir, cerrahi girişimler yapılabilir. Stresi azaltmaya yönelik psikolojik uygulamaların yararı olabilir. Nöropatik ağrıya neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir, örneğin şeker hastalarında kan şekerinin sıkı kontrol altında tutulması önemlidir. Nöropatik ağrı sinir hücrelerinin harabiyetinden kaynaklandığı için alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yeterince yanıt vermez. Ancak günümüzde etkili ve güvenilir tedavi yöntemleri bulunmaktadır.
 
 
 
 
kaynak:....alıntı
Bu sitede yer alan bilgiler sadece genel bir bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir teşhis koyma veya tedavi etme amacı bulunmamaktadır.