Psikiyatrik bozukluklarda da erken teşhis ve tedavi önemli midir?

Ürün Kategorileri

Psikiyatrik bozukluklarda da erken teşhis ve tedavi önemli midir?
Geri Dön

Evet önemlidir. Gerek bilgisizlik gerekse damgalanma v.b başka nedenlerle hastaların psikiyatriste başvurmaktan kaçınılması, belirtilerin başlaması ile uygun tedavilerin başlaması arasında uzun yıllar geçmesine neden olmaktadır. Bu gecikmenin birçok olumsuz sonucu bulunmaktadır.
Hastaların gereksiz tetkik ve tedavilerle karşı karşıya kalma olasılığı artmakta, maliyet yükselmekte, hasta kendi kendisine çözüm yolları aramaktadır. Hastanın kendi bulduğu çözüm yolları genelde kısa sürede rahatlatıcı görünmekle birlikte, uzun dönemde zararlı yöntemler olabilmektedir.
Madde kullanımı buna örnek olarak verilebilir. Hasta çeşitli maddeler kullanarak uykusuzluk, sıkıntı, öfke gibi birçok sorununu kısa dönemde çözüyor gibi görünebilir. Ancak uzun dönemde, madde kullanımının kendisi bir sorun olacaktır. Bu nedenle, psikiyatrik bozukluklara, aynı bedensel hastalıklarda olduğu gibi ne kadar erken müdahale edilirse, o denli iyi sonuçlara ulaşılır. İş verimindeki, sosyal alanlardaki ve ilişkilerdeki bozulmalar kişinin yaşam kalitesini de düşürecek ve düzelme umutlarının azalmasını engeller.(Alıntıdır. Tanı değil, bilgilendirme amaçlı komulmuştur.)