Yüz Felci (Bell paralizisi)

Ürün Kategorileri

Yüz Felci (Bell paralizisi)
Geri Dön

Yüzün mimik hareketlerini sağlayan kuvvet sinirinin (fasiyal sinir) hasar görmesi nedeniyle gözlenen, sıklıkla ani gelişen ve tek taraflı olan bir durumdur.

Bu sinir sıklıkla beyinden çıktıktan sonra kafatasını terk edip cilt altından yüze dağılacağı noktada (kulak arkasında özel bir delik) sıkışarak (istenmeyen şişlik olarak anılan “ödem” nedeniyle) hasar görür. 
 
Hasara bağlı olarak bu sinirin görev alanına giren diğer işlevlerde aksar. Örneğin, gözyaşı bezinin salgısı azalır (kuru göz), çene altındaki tükrük bezlerinin salgısı azalır (ağız kuruluğu) ve dilin tat hücreleri görev yapamaz.

Soğuk ve rüzgâra maruz kalmanın suçlandığı bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir.
Hastalar aniden ortaya çıkan gıdaların ağız kenarından istemsiz şekilde akması, yüzde çarpılma, yüz ağrısı ve uyuşukluğu gibi yakınmalar ile başvurur. Yapılan nörolojik muayenede bu sorun dışında beyin ve sinir sistemi sorunu saptanmaz. Teşhisten emin olunmadan önce başka nedenleri (incinme, tümör, iltihap vb) dışlamak için beyin filmleri ve kan tahlilleri yapılabilir.

Elektrofizyolojik testler adı verilen ve sinir ileti hızını ya da sinirin hastalanma yüzdesini göstermeye yarayan testler tanı ve tedaviyi takipte son derece yararlıdır.

Bell paralizisinde tedavi ilaç tedavisidir. Göz kuruluğu için suni gözyaşı ile göz koruması hayati önem taşımaktadır. Özgün durumlarda ameliyat ile müdahale gerekebilir.
 
kaynak:....alıntı
Bu sitede yer alan bilgiler sadece genel bir bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir teşhis koyma veya tedavi etme amacı bulunmamaktadır.