Diş Beyazlatma

Ürün Kategorileri

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemleri olarak ifade edilen bleaching, dişlerin renginin diş hekimi kontrolünde çeşitli uygulamalardan faydalanılarak ağartılması işlemidir. Farklı uygulamalar sayesinde ortaya çıkarılan beyazlık, düzenli bir şekilde ağız bakımına dikkat edilmesi ile etkisini bir sene kadar devam ettirebilir.

Dişlerin Beyazlığını Kaybetmesinin Sebepleri

Çocukluk dönemlerinde dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, anne karnındayken ya da bebeklik zamanında maruz kalınan bazı antibiyotik ilaçlar, içilen sularda yer alan flor miktarı, günlük hayatta tüketilen yiyecek ve içecek (sigara, kahve ve çay gibi boyayıcı maddeler) dişlerde renklenmeye sebep olabilir.

Dişlerde ortaya çıkan bu renk değişimi ikiye ayrılmaktadır:

·        İç Renklenme: Fırçala işlemi ile yok edilemeyen dişlerin içerisine işlemiş olan lekelerdir. Dişlerin oluşumları sırasında ortaya çıkan yapısal bozukluklar (ilaçlara ya da fazla flor alımına bağlı vb.) da bu sınıfa girer. Beyazlatma işlemi bu tür vakaların pek çoğunda başarılı olur.

·        Dış Renklenme: Diş yüzeyine boyayıcı özelliğe sahip olan gıdaların yapışması sonucu ortaya çıkan renklenmedir. Çoğunlukla diş taşı temizliği tedavisinden sonra bu lekelerin yok edilmesi mümkündür.

Farklı renklenmeler farklı tedavilerin uygulanmasını gerektirir. Bu sebeple hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiğine diş hekimimizin vermesi en mantıklı karardır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri ile dişler kişiye göre 10 tona kadar açılabiliyor. Diş beyazlatma işlemi iki şekilde yapılabiliyor.

·        Office Bleaching: Bu beyazlatma yöntemi diş hekimi tarafından klinikte ve çoğunlukla 40 ya da 50 dakika kadar devam eden tek veya iki seans süren bir işlem ile uygulanıyor.

·        Home Bleaching: Bu yöntemde beyazlatma yapılacak kişiye detaylı bir muayene yapıldıktan sonra ölçü alınarak hastanın tüm dişleri kapsayan ve ağzına uygun şeffaf bir kalıp hazırlanıyor. Kişi bu kalıbın içerisine hekim tarafından verilen jelleri sıkarak her gün belirli saatlerde dişlerine uyguluyor. Çoğunlukla geceleri ve günde 5-8 saat kadar bir süre ağızda kalması isteniyor. 7 gün ile 10 gün arasında işlem tamamlanıyor. Uygulama süresinin uzun olması sebebi ile günümüzde office tipi beyazlatma yöntemi tercih ediliyor.

Diş Beyazlatma Tedavisine Neden İhtiyaç Duyulur?

Kişisel bakımına özen gösteren kişiler için dişlerin görünümü çok önemlidir. Dişlerde ortaya çıkan şekil ve renk bozuklukları psikolojik problemlere bile yol açabilir. Bitkisel yöntemler kullanılarak evde uygulanabilen doğal diş beyazlatma yöntemlerinin yanı sıra diş hekimliğine estetik ve restoratif maddelerin gelişmesi ile beraber pek çok renk, şekil ve konum bozukluğu sorunu kolay bir şekilde çözülmektedir.

Evde uygulanan karbonatla diş beyazlatma yöntemi, beyazlatıcı özelliğe sahip olan diş macunları ve diş beyazlatma kalemleri dişe geri dönüşü olmayan zararlara sebep olabilir. Bundan dolayı dişlerin uzun süre ve problemsiz bir şekilde beyazlatılması için alanında uzman bir diş hekiminden yardım alınması ve profesyonelce diş beyazlatma işlemi yaptırılması gerekir.

Diş Beyazlatma Tedavisinin Avantajları

Diş beyazlatma tedavisi ile pek çok avantajdan faydalanabilirsiniz. Bu avantajlardan bazıları şu şekildedir:

·        Kişiye estetik bir görünüm sağlar.

·        Dış görünüş ile ilgili estetik kaygı yaşamayan kişinin özgüveni artış gösterir ve sosyal ilişkilerinde çok daha başarılı bir hale gelir.

·        Gerek office bleaching (klinik tipi beyazlatma), gerekse home bleaching (ev tipi beyazlatma) yöntemleri sızısız ve ağrısızdır. Kişinin günlük yaşamını aksatmaz.

·        Diş beyazlatma işlemi çoğunlukla kalıcı ya da uzun vadeli olan bir tedavi yöntemidir. Kişi diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yaptığı zaman uzun seneler boyunca beyaz dişlere sahip olabilir.

·        Başarılı, güvenilir ve hızlı sonuçlar elde edilebilen bir işlemdir.

Diş Beyazlatma Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

·        Diş beyazlatma işlemi tamamlandıktan sonraki ilk 1 gün içerisinde diş üzerinde hassasiyet ortaya çıkması gayet normal bir durumdur.

·        Diş beyazlatma tedavisinin tamamlandığı ilk 1 gün renklendirici özelliğe sahip olan bir gıdanın asla tüketilmemesi gerektir. İşlem sonrasında 1 gün boyunca sigara içilmemeli ve asitli gıdalar tüketilmemelidir.

·        Diş beyazlatma tedavisi sonrası dişlerin durumuna bakılarak ihtiyaca göre flor uygulaması yapılmalıdır.

·        Dişlerde hassasiyet sorunu ortaya çıktıysa hassasiyet giderici özelliğe sahip olan macunlar tercih etmek etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır.

·        Yardımcı ürün olarak diş beyazlatma özelliğine sahip olan bir diş macunu tercih edilecek ise diş beyazlatma tedavisinden 6-7 gün sonra ve gün içinde 1 defa kullanılmalı günün diğer öğünlerinde fırçalama işlemleri normal diş macunları ile yapılmalıdır.

·        Diş beyazlatma tedavisi sonrasındaki birkaç gün dişler sert bir şekilde fırçalanmamalı ve olabildiğince yumuşak kıllara sahip olan bir fırçası ile detaylı ve nazik bir şekilde işlem yapılmalıdır.

Diş Beyazlatma Tedavisinin Etki Süresi

Diş beyazlatma tedavisi sık sık uygulanmaz. Diş hekimleri hastalarına beyazlatmanın etkilerinin sonraki dönemde iyi bir bakım yapılarak korunması gerektiğini belirtiler. Renklenmeye sebep olan sigara, kahve ya da çay gibi alışkanlıklardan uzak durulması ya da en aza indirilmesi ve düzenli bir şekilde diş bakımı ile dişlerin beyazlığı birkaç sene boyunca korunabilir.

Diş Beyazlatma Tedavisinin Yan Etkileri

Diş beyazlatma tedavisi için kullanılan yönteme göre diş yapısında farklı seviyelerde hasar meydana gelebilir ve sonucunda pek çok diş sağlığı problemleri ortaya çıkabilir. Diş beyazlatma tedavisi süresince hastalarda meydana gelebilecek komplikasyonlardan bazıları şu şekildedir:

·        Diş Hassasiyeti: Özellikle diş beyazlatma işleminin 1. seansı ya da 2. seansı sonrası dişlerde şiddetli hassasiyet hissedilebilir. Hasta, soğuk ya da sıcak gıda tüketiminde, beslenmede ya da ağızdan nefes alma durumunda problem yaşayabilir. Tedavinin sonraki aşamalarında diş hassasiyetinin şiddeti yavaş yavaş azalır.

·        Diş Etlerinde Hassasiyet: Beyazlatma ürünlerinin diş etleri ile yoğun teması sonucunda diş etlerinde ortaya çıkan tahrişe bağlı hassasiyet meydana gelebilir.

·        Diğer Diş Tedavileri ile Uyumsuzluk: Hastaların farklı nedenler ile kullandığı protez ya da dolgu implantların beyaz tonları ile beyazlatma sonucu meydana getirilen ton aynı olmayabilir. Bu anlamda diş hekimi ile beraber, beyazlatmanın eşit ve estetik bir şekilde sağlanması hedeflenerek birkaç seans uygulaması yapılması ya da farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekebilir.