Zirkonyum Kaplama

Ürün Kategorileri

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama yönteminde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. En büyük avantajı, ulaştığı yüksek dayanıklılık ile arka bölgede yer alan köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

Bu çeşit porselen kaplamalarda tercih edilen zirkonyum, metal kadar yüksek bir dirence sahiptir. Zirkonyum akıllı seramikleri vücudumuz ile doğal görünüm ve mükemmel biyo uyum sağlarlar. Herhangi bir sebeple diş kaybı ortaya çıktığında komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yanda yer alan dişlerde çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler, estetikte bozulma, kemik kayıpları ve diş eti problemleri gibi durumlar meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk köprü ya da implant ile restore edilmez ise bu komşu dişlerde de kayıplar ortaya çıkabilir.

Zirkonyum Kaplama Uygulaması

Zirkonyum porselen, kimyasal ve mekanik olarak dişe tutturulur. Bu sebeple metal desteklilere kıyasla tutuculukları çok daha yüksektir. Alt yapısında metal bulunmadığı için kuron ve diş eti hizasında koyu renk bir çizgi oluşmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiği zaman zirkonyum porselenler estetik görünümlerini halen korumaya devam ederken metal porselenler diş ve diş eti birleşiminde kötü bir görüntü oluştururlar.

Alt yapıda da kullanılan bazı metallere karşı ortaya çıkabilecek alerji ihtimali porselenlerde yoktur. Zirkonyum porselenler ısıyı iletmezler. Metal desteklilerde olduğu gibi ısı hassasiyeti oluşmaz. Dezavantajı ise maaliyetidir. Metal desteklilere göre maliyeti çok daha yüksektir. Ayrıca çok uzun diş eksiklikleri, altın üst çene ilişkisi çok bozuk olan durumlar, diş sıkma alışkanlığı ve diş gıcırdatma alışkanlığına sebep olabilir.