Gece Plağı

Ürün Kategorileri

Gece Plağı

Gece plağı nedir?
Gece plağı diş sıkma şikayeti olan hastalardan dişlerinin ölçüsü alındıktan sonra, laboratuvar ortamında hazırlanan ve genellikle üst çeneye uygulanan şeffaf bir apareydir. Uyku sırasında dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması, dişlerde aşınma ve baş boyun kaslarında gerilim tipi ağrılara sebep olabilmektedir. Gece plağı bu şikayetleri azaltmaktadır. Aynı zamanda dişlerde aşınma gibi geri dönüşü olmayan problemleri önlemektedir.

Gece plağı hangi hastalıklarda kullanılır?
Gece plağı kullanımı gerekli olan hasta grupları şu şekilde sıralanmaktadır:
Gıcırdatma nedeniyle dişlerinde aşınma olanlar
Gün içerisinde TV izlerken ya da herhangi bir şey okurken dişlerinin temas halinde olduğunu fark eden hastalar
Stresli dönemlerde diş gıcırdatma sorunu yaşayanlar
Uykudan uyandıklarında çene ve baş/boyun ağrısından şikâyetçi olanlar

Gece plağının faydaları nelerdir?
Dişlerin daha fazla zarar görmesini engeller.
Temporomandibuler eklem şikayetlerini ortadan kaldırır.
Çiğneme kaslarındaki gerilimi azaltarak dokuların yeteri kadar kanlanmasına imkan tanır.

Gece plağı nasıl uygulanır?
Gece plağı akşam yeme içme tamamlanıp dişler fırçalandıktan sonra dişlerin üzerine yerleştirilerek yerine takılır. Uyanık halde dişlerini sıkan hastalar bu apareyi gün içinde de takabilmektedir. Ayrıca sınav dönemleri gibi hastaların aşırı stresli olduğu dönemlerde diş sıkma alışkanlıklarında artış olabilmektedir. Bu dönemlerde de gece plağının gün içinde kullanımı önerilmektedir.
Gece plağı hakında sık sorulan sorular

Gece plağı kullananların yorumları nelerdir?
Gece plağı kullanan hastalar dişlerindeki hassasiyetin azaldığına, sabah daha dinç uyandıklarına, sabah uyandıklarında hissettikleri baş boyun ağrılarının azaldığına dair yorumlar yapmaktadır.

Gece plağı zararları var mıdır?
Hayır, gece plağı kullanmanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Gece plağı temizleme işlemi nasıl yapılır?
Gece plağı ağızdan çıkarıldıktan sonra fırça ve diş macunu ile temizlenip hekiminiz tarafından size verilen kutusuna yerleştirilir. Plak çıkarıldıktan sonra kağıt peçeteye sarılıp bir yerde bırakılmamalıdır. Aksi takdirde peçete çöp sanılarak çöpe atılabilmektedir. Plağı takmadan önce mutlaka dişler fırçalanmalı ve plak temiz dişlerin üzerine takılmalıdır.

Gece plağı kaç ay kullanılır?
Gece plağı kullanımı süresini hekiminiz belirleyecektir.

Gece plağı çeşitleri nelerdir?
Gece kullanılan apareylerin farklı türleri vardır, sadece şeffaf plaktan ibaret olan gece plağı, çene eklemi ve komponentleri arasında mesafe açılmak istendiğinde yapılan stabilizasyon splinti ve horlama/uyku apnesi yaşayan hastalara uygulanan alt çeneyi önde konumlandırarak hava yolu açılan horlama apareyi olarak sayılabilir.