İnvisalign (Şeffaf Plak)

Ürün Kategorileri

İnvisalign (Şeffaf Plak)

Invisalign (Şeffaf Plak)

Invisalign, modern ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf plaklardır. Invisalign ya da şeffaf plak için diş telinin görünmez alternatifi diyebiliriz. Bilgisayarda üç boyutlu modelleme programı aracılığıyla kişiye özel oluşturulan şeffaf plaklar, geleneksel diş teli tedavisine kıyasla daha etkilidir. İnvisalign tedavisinde ağız içinde herhangi bir tel olmadığından batma ve yara gibi olumsuzluklarla karşılanmaz. Kişiye özel oluşturulan her şeffaf plak 0,5 mm düzeltilerek dişlere uygulanır.

Tedavi planına göre bu şeffaf plaklar, dişe geçirildiğinde dişin plağa uyum sağlaması sonrası hedeflenen düzelme sağlanır. İnvisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plakların günde 18 saat dişlerinizde takılı kalması gerekmektedir. Özel durumlarda 1-2 saatliğine plakları çıkartmak tedavi süreci açısından bir sorun oluşturmaz. Invisalign tedavisi kişiye sunduğu konforun yanı sıra geleneksel diş teli tedavisine oranla daha kısa bir sürede sonuçlanır. Şeffaf plak yöntemi 12 yaş ve üstü bireylerde rahatlıkla uygulanabilir.Şeffaf Plak Kimlere Uygulanabilir?

●    Her türlü diş bozukluğu ve yamukluğu olan kişilere

●    Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun olan kişilere

●    Dişleri arasında çok büyük boşluk bulunmayanlara

●    Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlara

●    Çene konumu bozuk olmayan kişilere

●    İşi ve sosyal çevresi nedeniyle estetik kaygısı olan kişilereŞeffaf Diş Plağı Avantajları

Şeffaf diş plaklarına ve kullanımına ilişkin bahsedilebilecek genel özellikler, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

●    Şeffaf diş plakları gün içerisinde 20 saat kadar takılmalıdır. Takılıp çıkarılabilir özellikli olan plaklar, bu açıdan kolay bir kullanım sunar.

●    Sözü edilen plakların bir diğer önemli özelliği, kendisini temizlikte gösterir. Ekstra bir temizliğe gerek duymayan şeffaf plaklar, günde iki defa su ve diş fırçası ile temizlenebilir.

●    Konuşma üzerinde negatif bir etki yaratmayan plakların varlığı dahi hissedilmeyecektir. İlk zamanlarda alışma süreci gerekebilir ancak alışıldıktan sonra varlığı bir rahatsızlık vermez.

●    Yeme – içme sırasında da bir problem yaşanmaz. Tavsiyeler, sıcak içeceklerin içilmesi sırasında plağın çıkarılması gerekmektedir.

●    Şeffaf plaklar, her kontrolde yenilenmelidir. Her ay bir kontrol yapılması, 15 günde bir de plakların değiştirilmesi esastır.

●    Plaklar, ağrısız kullanım avantajına da sahiptir. Entegrasyon sırasında bir ağrı hissedilebilir ancak sonrasında zamanla problem yaşatmaz.

Şeffaf plak ile metal diş teli arasındaki fark

Estetikliği ile tercih edilen şeffaf diş tellerine nazaran daha dayanıklı olan metal diş telleri bunun yanı sıra şeffaf diş tellerine göre daha ekonomiktir.