Kulak Enfeksiyonları

Ürün Kategorileri

Kulak Enfeksiyonları

Kulak dış, orta ve iç kulaktan oluşan işitme organımızdır. Kulak işitme fonksiyonlarının yanı sıra denge sistemininde bir parçasıdır. Her bölümün kendine has hastalıkları olduğu gibi birbirini etkileyen hastalıkları da vardır.
Orta kulak iltihabına orta kulaktaki bir bakteri veya virüs neden olur. Bu enfeksiyon genellikle soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi başka bir hastalıktan veya tıbbi sorundan kaynaklanır. Enfeksiyon burun kanallarının, boğazın ve östaki tüplerinin tıkanmasına veya şişmesine neden olabilir.
Yaz aylarında artış gösteren ve tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açan kulak yolu enfeksiyonunun sık görülmesinin en önemli nedeni temiz olmayan havuz sularıdır. Dış kulak yolunu kaplayan koruyucu yağlı tabakayı ortadan kaldıran her türlü etken, bakterilerin ciltten içeri girmesine ve dış kulak enfeksiyonu oluşumuna neden olmaktadır.Özellikle suda uzun süre kalma ve kulak çubuğu gibi çeşitli aletlerle dış kulak yolu temizliği yapmaya çalışanlarda, koruyucu yağlı tabaka zarar görür. Buna bir de, kirli denizlerde ve düzenli olarak bakımı yapılmayan havuzlarda yüzmek eklenince, dış kulak enfeksiyonu kaçınılmaz olur. Bir kez oluştuğunda da tekrarlamaya meyillidir.