Ozon Terapi**Sıkça sorulan soruları BURAYA TIKLAYARAK ya da Blog kısmımızdaki Ozon Tedavisi bölümünde görebilirsiniz. 


Ozon Tedavisi Nedir?
Ozon doğal olarak bulunan 3 oksitin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir bileşiktir. Bu bileşik doğa da renksiz şekilde bulunur ancak kendine has bir kokusu olur. Bu kokuyu zaman zaman yağmur sonralarında hafif esen rüzgar ile birlikte insanlar da alır. Kimyasal bileşiklerin oluşumunda çok etkili olan oksijenden daha farklı özellikleri bulunan ozon, insanların farklı rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılabiliyor.
Ozon tedavisi günümüzde sıkça duyduğumuz bir terim halini aldı. Güzellik, doğal bakım, kilo verme ve önemli pek çok hastalığın tedavisinde karşımıza tamamlayıcı ya da önleyici olarak çıkan ozon tedavisi nedir nasıl yapılır, sorusunun cevaplarını bu konumuz ile sizlere vermeye çalışacağız.
Ozon tedavisi hakkında ilk olarak hangi durumlarda yapılabileceği ya da yapılması gerektiği konusuna değinmek istiyoruz. Ozon terapi yöntemi etkili olduğu hastalıkların dışında;

 • Yeteri kadar uyuduğu halde uykusu yetmeyenlerde
 • Sabahları yataktan yorgun kalkanlarda
 • Sürekli kas ve baş ağrısı çekenlerde
 • Yaşına göre cildinin daha fazla yaşlandığını düşünenlerde
 • Selülit, fazla kilo problemi olan kişilerde
 • Sürekli enerji yetersizliği yaşayan kişilerde uygulanabilir.
Sizde de yukarıdaki gibi belirtiler varsa uzman bir merkeze gidip şikayetlerinizi belirterek ozon tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını araştırabilirsiniz. Ozon terapi öncesi uygulama yapacak olan doktora şikayetleriniz ile ilgili bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermeniz, etkili bir uygulama için önemlidir. Eğer bu aşamada yetersiz ya da yanlış bilgi verirseniz, yapılan uygulama için de zarar görebilir ya da sorunlarınıza çare bulamayabilirsiniz.

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?
Ozon tedavisi, konu hakkında profesyonel hizmet veren sağlık merkezlerinde uygulanır. Bu merkezlerde görev alan uzmanlar, ozon tedavisi için eğitim almış, alanlarında yeterli bilgiye sahip kişilerdir. Kendilerine baş vuran hastaların sağlık sorunların ve şikayetlerine göre her hastaya farklı bir tedavi periyodu uygulanır. Genel olaraksa ozon tedavisi 3 gün ara ile haftada 2 seans şeklinde yapılır. Bu hesaba göre 5 haftada 10 seans uygulaması yapılır. Sonrasında elde edilen etkinin devamı için ayda 1 kere ozon terapi uygulaması yapılarak devam edilir.
Ozon tedavisi kimlere uygulanır?
 • Kilo sorunu olan
 • Selülitlerinden şikayet eden
 • Sürekli ağrı çeken
 • Kendini sürekli yorgun ve halsiz hisseden kişilere
uygulanabilir.

Ozon tedavisi kimlere uygulanmaz?
 • Doğuştan bazı enzim eksikliği hastalıklarında
 • ağır kanama durumlarında
 • kontrol altına alınmamış hipertroid hastalığı sahiplerine
uygulanmaz.

Ozon tedavisi nedir?
Oksijenli solunum yapan tüm canlılar için oksijen, hayati bir önem taşır. Oksijen, tıpta tedavi amacıyla iki farklı yöntemle kullanılabilir. Bunlardan ilki olan ‌normobarik oksijen, özellikle hastane kliniklerinde solunum güçlüğünün yaşandığı akut durumlar veya ‌KOAH (Kronik ‌Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastası bireylerde kullanılan oksijen tedavisidir. İkincisi, yani ‌hiperbarik oksijen ise atmosferden çok daha yüksek bir basınç altında ve yüzde yüz oranında oksijen içeren ortamlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Normalde havada yaklaşık olarak %21 oranında oksijen bulunur. Ozon terapisi esnasında yüksek basınç altında yüzde yüze kadar çıkarılan oksijen oranı sayesinde plazma içerisinde çözünen oksijen miktarı arttığından çevre dokulara ulaşan oksijen de artar. Bu sayede damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi mümkün hale gelir.

Ozon tedavisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?
 • Yeteri kadar uyuduğu halde uykusu yetmeyenlerde
 • Sabahları yataktan yorgun kalkanlarda
 • Sürekli kas ve baş ağrısı çekenlerde
 • Yaşına göre cildinin daha fazla yaşlandığını düşünenlerde
 • Selülit, fazla kilo problemi olan kişilerde
 • Sürekli enerji yetersizliği yaşayan kişilerde uygulanabilir.

Dolaşım Bozuklukları
Ozon tedavisinin en sık kullanıldığı hastalık, dolaşım bozukluklarıdır. Özellikle diyabet hastası bireylerde görülen ayak bölgesinde uyuşma, karıncalanma, üşüme ve ağrı gibi rahatsız edici sorunlar hastalığın yol açtığı dolaşım bozukluğundan kaynaklanır. Bu hastalarda dolaşım bozukluğunun yol açtığı etkiler ‌hiperbarik oksijen tedavisi ile büyük oranda önlenebilmektedir.

Kanser
Kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilebilen yöntemlerden bir tanesi ozon tedavisidir. Bağışıklık sisteminin ‌aktivasyonunu artıran ve kanserle savaşan hücrelerin üretimini destekleyen oksijen terapisi, vücudun genel direncine olumlu yönde katkı sağlayarak kanser tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda zindelik vermesi sebebiyle kemoterapinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında da önemli rol oynar.

Göz Hastalıkları
Özellikle yaşlılığa bağlı olarak damarların yapısında meydana gelen bozulmalar sonucu optik sinirler ve retinada hasarlar oluşur, bu da göz hastalıklarına sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda uygulanan ozon tedavisi, dolaşımdaki aksaklıkların önüne geçilmesine yardımcı olur. Tedavinin hastalığın gerilemesini sağlayıp sağlamadığı konusundaki çalışmalar yetersiz kalsa da, göz hastalıklarının ilerleyişini önemli ölçüde önlediği bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir.

Bakteri ve Mantar Enfeksiyonları
Mantar ve bakterilerin üremesini engelleyici özelliği sebebiyle uzun süredir suların arıtılmasında kullanılan ozon, bu ajanların sebep olduğu hastalıkların tedavisinde de başarıyla uygulanmaktadır. Özellikle ayak bölgesinde oluşan mantar hastalığında oksijen tedavisi uygulanarak inatçı enfeksiyonların önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir.

Yukarıda belirtilen hastalıkların haricinde oksijen terapisi; romatizma, artrit, yatak yaraları, kolit ve ‌proktitis gibi bağırsak enfeksiyonları, vurgun, ‌herpes ‌simplex ve ‌herpes ‌zoster virüslerinin sebep olduğu hastalıklar ve karaciğer ‌enflamasyonları gibi birçok hastalığın tedavisinde tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ‌anti-aging olarak da bilinen yaşlanma karşıtı bazı terapilerde de ozondan yararlanmak mümkündür.

Ozon tedavisinin faydaları ve zararları nelerdir?
Ozon tedavisi, dokulara ulaşan oksijen miktarının büyük ölçüde arttırılmasını sağlaması sebebiyle tıbbın birçok farklı alanında tercih edilmektedir. Hekimin önerileri doğrultusunda uygulandığı takdirde rutin tıbbi tedavinin sonuçlarına herhangi bir etkisinin bulunmaması bu tedavi yönteminin en büyük artılarından bir tanesidir. Medikal ozon, uygun şekilde uygulandığı takdirde etkili, pratik, hızlı, tamamen güvenli ve ucuz bir tedavi türüdür.
Ozon terapisi uygulamasının yapıldığı ortamlarda oksijenin yanıcı bir element olduğu göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmalıdır. Tedavinin en önemli riski ‌hipoventilasyon, yani akciğerlerde temiz hava ile kirli hava değişiminin yeterli oranda yapılamaması durumuna bağlı olarak plazma karbondioksit oranının artmasıdır. Bu durumun önüne geçmek için özellikle akciğer hastalığı bulunan bireylerde doz ayarlaması iyi yapılmalıdır. Ozon tedavisinin sınırlı sayıda bireyde görülen yan etkilerinden birkaçı ise basınca bağlı olarak orta kulakta travma oluşumu, görme bozukluğu, kapalı ortamda yapılan tedavi nedeniyle klostrofobi (kapalı alan fobisi) sorununun ortaya çıkması ve nefes alırken ağrı oluşumudur.
Sonuç olarak oksijen terapisi, alanında uzman hekimlerce kurallara uygun olarak uygulandığı takdirde birçok hastalığın tedavisinde başarı oranını arttıran, yan etkileri oldukça sınırlı olan ve tüm yaş gruplarında güvenle uygulanabilen yenilikçi bir tedavi yöntemidir.
Poliklinik, laboratuvar, radyolojik tetkikler ve odiyolojik tetkikler sonrası hastalarımızın hemen tamamında hastanelerimizde tanı koyup tedaviye geçilmektedir. KBB muayene odaları klasik muayene gereçlerinin yanı sıra endoskopik muayenelere de olanak veren endovizyon sistemi ile donatılmıştır.
Ameliyathanelerimizde hastanın konforu ve başarılı bir ameliyat sürecine katkı sağlayacak gerekli cerrahi setlerle donatılmıştır. Bu setler, endoskopik sinüs cerrahisi, orta kulak ve mastoid cerrahisi alanlarındaki hekim pratiğine katkı sağlayan donanımlar olarak ön plana çıkmaktadır. Ameliyathanelerimizde baş ve boyun bölgesinin büyük kanserlerinin ameliyatları da başarıyla gerçekleştirecek tıbbi donanım, hekim kadrosu ve yoğun bakım hizmetleri bulunmaktadır.
(Alıntıdır. Tanı değil, bilgilendirme amaçlı komulmuştur.)