Radyografi (Röntgen)

Radyografi (Röntgen)

Dijital Röntgen Nedir?


Radyoloji alanında sıkça kullanılan Dijital Röntgen, X ışınları aracılığıyla vücudun belirli bölgelerinin görüntülenmesi yöntemidir. Elde edilen görüntülerin bilgisayar ortamına aktarıldığı bu yöntem hem kontrastlı hem de kontrastsız olarak uygulanabilmektedir. Dijital Röntgen hastalığın teşhisinde yardımcı bir görüntüleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. 
 

Röntgen hangi hastalıklarda kullanılır?

Kemik röntgenleri

Artrit: Eklem röntgenleri ile artrit başlangıcı teşhis edilebilir ya da hastalığın seyri izlenebilir.

Skolyoz: Skolyoz tanısında ve tedavisi planlanırken tüm omurgayı kapsayan röntgen çekimlerinden yararlanılır.

Osteoporoz: Röntgenin özel bir türü (Kemik dansitometrisi) kemik yoğunluğunu ölçmede kullanılır.

Kemik kanseri: Röntgen, kemik tümörlerini ortaya çıkarabilir.


Göğüs röntgenleri

Akciğer hastalıkları: Akciğer radyografilerinde pnömoni, tüberküloz veya akciğer kanseri bulguları görülebilir.

Meme kanseri: Meme dokusunu incelemek üzere mamografi adı verilen röntgen yöntemi kullanılır.

Kalp büyümesi: Bu türdeki kalp yetmezliği belirtisi röntgende açıkça görülebilir.

Kan damarlarında tıkanıklık: Akciğer ve kalpteki kan akışı değişiklikleri göğüs röntgeninde görülebilir.

 

Karın röntgenleri

Sindirim sistemi problemleri: Baryum gibi bir kontrast madde kullanarak çekilen röntgen filmleri, sindirim sisteminizdeki sorunların teşhisine yardımcı olabilir.

Yutulan cisimler: Özellikle çocukların yuttuğu bozuk para gibi cisimlerin vücut içindeki yeri x ışınlarıyla tespit edilebilir.

 

Dijital Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?


Röntgen çekimi, çekimi yapılacak bölgeye göre farklı metodlar barındırmaktadır. Örneğin akciğer röntgeninde hasta için herhangi bir maddeye gereksinim duyulmadan, doğrudan çekim yapılabilirken ince bağırsak ve kalın bağırsak röntgeni çekimi için hastadan çekime aç gelmesi ve çekim öncesinde bağırsak temizliğinin yapılmış olması istenir.

 

Dijital Röntgenin Avantajları Nedir?

  • ​​​​​​​En klasik metot olarak bilinen Konvansiyonel Röntgende uzun banyolama süresi varken Dijital Röntgende; X-Işınının uygulanmasını takiben bilgisayar ekranında 2 saniyede görülebilmektedir.
  • Doktor, hastanın çekim sonucunu bilgisayar ortamında kolaylıkla inceleyebilir.
  • Dijital Röntgen çekim sonucu hemen CD'ye aktaralıp hastaya verilir. Bu sayede hasta sonucunu hiç bozulmadan uzun süre saklayabilir ve kolaylıkla taşıyabilir.
  • Çekim direkt olarak bilgisayar sistemine aktarıldığından teknik hatalardan kaynaklanan çekim tekrarları daha az oluşur. Buna bağlı olarak hastanın gereksiz radyasyon alma riski minimuma indirilmiş olur.
  • İşlemin maliyeti düşüktür.
  • Bilgisayar ortamında kontrast ayarı gibi düzenlemeler yapılabilmektedir. Bunun sayesinde çekimin en ideal görüntüsü ayarlanabilmekte ve yeniden çekim riskini azaltmaktadır.

 

Dijital Röntgen Çekiminin Zararı Var Mıdır?


X ışınları yardımıyla vücudun iç yapılarının görüntülerini oluşturmak için az miktarda radyasyon kullanır. Röntgen çekimindeki radyasyona maruz kalma seviyesi radyasyonun dozuyla doğrudan ilişkili olsa da çoğu yetişkin için güvenli kabul edilir. Ancak konuyla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken husus röntgen çektirecek kişinin hamile olup olmadığıdır. . Hamilikte röntgen çektirmek, anne karnındaki bebekte çeşitli anomaliler, zeka, büyüme ve gelişme evresinde gerileme, genetik bozukluklar vb. riskler durumlar içermektedir. Bu nedenle acil bir durum söz konusu olmadıkça röntgen çekiminin hamilelik süreci sonrasına ertelenmesi önerilmektedir.Yapılan araştırmalara göre fetusa zarar verebilecek radyasyonun dozu 5 rad’dır.