Burun Tıkanıklığı

Ürün Kategorileri

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Havayla solunan alerjenlerin; burun, boğaz ve gözlerde yarattığı alerjik reaksiyonlara alerjik rinit denir. Alerjik rinit genellikle ömür boyu sürse de ilerleyen yaşlarda şiddetini azaltır. Alerjik rinitin kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Ancak hastalar saman nezlesine sebep olan alerjenlerden uzak durarak bu hastalığı kontrol altına alabilirler.
Burun vücudun en kanlı ve en çok fonksiyona sahip organlarından birisidir. Akciğerlere açılan ilk kapıdır. Solunum, koku alma, soluk havasının regülasyonu, en önemli fonksiyonlarıdır.
Burnun solunumu anatomik ve fonksiyonel bozuklulara yol açan sebeplerle bozulabilmektedir. Bunlar arasında en sık gördüğümüz, yapısal veya geçirilen travmalara bağlı eğrilen orta duvarın (septum deviasyonu) yol açtığı tıkanıklıklardır. Yine konkaların yapısal veya iltihabi sebeplerle büyümesine bağlı tıkanıklıklar da en az septum deviasyonu kadar burun tıkanıklığına en sık yol açan sebeplerdendir. Allarjik, enfeksiyöz, vazomotor rinitler, ilaç rinitleri, burun tümörleri, geniz eti büyümeleri, geniz tümörleri de diğer burun tıkanıklığına yol açabilen sebeplerdendirler.